لنز

برای اولین بار در کشور، لنزهای تماسی چشم با قابلیت آبرسانی به سطح قرنیه برای بیماران دچار آستیگماتیسم های نامنظم و شدید و نیز مبتلایان به قوز قرنیه در ایران طراحی و ساخته شده است.

به گزارش مشرق، دکتر پرویز زرین‌بخش، با اعلام این خبر اظهار کرد: لنزهای جدید که کورنیواسکرال نام دارد، به گونه‌ای طراحی‌شده که با قرنیه چشم فاصله داشته و تکیه‌گاه آن روی سفیدی چشم (اسکلرا) است به همین دلیل برخلاف سایر لنزها به خصوص لنزهای سخت‌ (هارد) فرد احساس جسم خارجی در چشم خود ندارد.

زرین بخش خاطرنشان کرد: لازم به ذکر است از مشکلات استفاده‌کنندگان لنزهای سخت احساس جسم خارجی و خشکی چشم بوده که لنزهای جدید فاقد این مشکل است. از آنجا که لنزهای نرم (سافت) قادر به اصلاح آستیگماتیسم‌های شدید و نامنظم و قوز قرنیه نیستند، این بیماران تاکنون به ناچار می‌بایست از لنزهای سخت استفاده می‌کردند که خوشبختانه با طراحی و ساخت لنزهای اسکرال این مشکل برطرف شده است.

بیشتر بخوانیم:

عجیب‌ترین فناوری‌های گوگل

وی با اشاره به اینکه این لنزها به وسیله لنزهای تست اندازه‌گیری و با توجه به انحنای متفاوت چشم افراد برای هر فرد به طور منحصر به فرد طراحی و ساخته می‌شود، افزود: عمده مزیت این قبیل لنزها آن است که لنز به وسیله مایع با قرنیه فاصله داشته و در سطح قرنیه ایجاد خراش و زخم نمی‌کند. همچنین با مرطوب نگه داشتن قرنیه ضمن آبرسانی و اکسیژنرسانی به سطح آن به سلامت و تغذیه قرنیه کمک‌کرده و چون گرد و خاک وارد چشم فرد نمی‌شود، چشم بیمار را تحریک نمی‌کند. این قابلیت لنزهای اسکلرال با توجه به آب و هوای خشک ایران برای استفاده‌کنندگان از این قبیل لنزها یک مزیت محسوب می‌شود.

رییس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران تصریح کرد: طی تحقیقی که از استفاده‌کنندگان از این لنزها صورت گرفته، اغلب آنان اظهار کرده‌اند که با این لنزهای جدید نسبت به لنزهای سخت (هارد) قبلی احساس راحتی بیشتری داشته، مشکل خشکی چشم آنان برطرف شده است.

وی گفت: هم‌اینک در دنیا تنها چند کمپانی محدود آمریکایی در حال تولید این قبیل لنزها هستند که با توجه به تحریم ها امکان ورود این لنزها به کشور میسر نیست. به همین منظور تولید این لنزها از دو سال پیش از سوی متخصصان مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران آغاز شد که پس از موفقیت در طراحی و ساخت روی بیماران مورد بررسی قرار گرفت.

زرین‌بخش متذکر شد: لنزهای جدید کورنیواسکلرال تاکنون روی ۳۰ بیمار آزمایش شده که نتایج آن با موفقیت همراه بوده‌است. از دیگر مزیتهای این قبیل لنزها نسبت به مشابه خارجی آن قیمت لنزهای تولید داخل است که یک چهارم قیمت مشابه امریکایی آن است.

وی یادآور شد: از حدود سال ۲۰۰۰ طراحی لنزهای تماسی چشم مواد با اکسیژن‌پذیری بالا در دنیا تولید شد، طراحی و ساخت لنزهای اسکرال جدید آغاز گشت که در سال‌های اخیر با طراحی‌های نو، تولید این لنزها در دنیا رو به پیشرفت گذاشته است. مرکز تحقیقات لنز و اپتیک ایران نیز در همین راستا اقدام به طراحی و ساخت این لنزها کرده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران

  • شهر خبر
  • بلیط هواپیما

لینک خبر

تمامی مطالب به صورت rss از وب سایت های مرجع دریافت شده است .
0دیدگاه

ارسال نظر

برچسب ها